Segregowanie to nie wyrzucanie

Segregowanie to nie wyrzucanie. Papier, szkło czy tworzywa sztuczne to nie tylko odpady, ale przede wszystkim wartościowe surowce.

Żeby segregowanie miało sens musimy zacząć od początku.

Oddzielaj to, co można odzyskać, resztę wyrzuć do zmieszanych, uważaj na odpady niebezpieczne takie jak: zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach lub zamówić darmowy odbiór elektrośmieci wraz z wyniesieniem (www.elektrosmieci.pl).

Posegregowane odpady, to już nie odpady tylko surowce. Co ważne, ani szkła, ani plastiku czy metalu nie trzeba myć przed wyrzuceniem do pojemnika na odpady segregowane. Wystarczy je opróżnić. Surowce zostaną umyte na późniejszym etapie recyklingu.

Z pozoru bardzo proste, ale skąd wiedzieć, co nadaje się do odzysku i w jaki sposób, a co nie…
Łatwo nam sobie wyobrazić, że z zasmarkanej chusteczki już raczej nic nie będzie, więc nie wyrzucamy jej do papieru, tylko do zmieszanych. Ale co należy zrobić z kartonem po mleku? Czy należy wyrzucić go do pojemnika na papier, czy na aluminium, którym ten karton jest wyścielony od środka? Czy tackę po rybie w oleju można wyrzucić do tworzyw sztucznych? Co ze styropianem albo tłuszczem ze smażenia? Czy stłuczony talerz to szkło?

Karton po mleku to przykład opakowania wielo-materiałowego, tzw. tertapaki. Wyrzucamy je do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Do kontenerów na odpady szklane wrzucamy tylko odpady szklane, czyli słoiki i butelki.
Potłuczonych talerzy, kubków, filiżanek i luster się nie odzyskuje, dlatego trafiają one do kontenera na śmieci zmieszane.

Foliówkę i folię aluminiową wyrzucamy do kosza na plastik. Chociaż tę pierwszą lepiej zamienić ją na torbę wielorazową materiałową.

Styropian – wszystko zależy od gminy i decyzji, jaką podjęła w sprawie tego nietypowego odpadu. Styropian może być traktowany jako tworzywo sztuczne lub odpad zmieszany, a jeszcze inaczej wygląda sprawa jego utylizacji, kiedy zaliczany jest do kategorii odpadu budowlanego. W Gliwicach styropian niestety leci – DO ZMIESZANYCH.

Co zrobić z olejem do smażenia?

Na pewno nie wylewać do toalety, ani zlewozmywaka. W zetknięciu z zimną wodą tłuszcz tężeje i osadza się na rurach i zapycha kanalizację. Jeśli chcemy się oleju pozbyć, to zbierzmy go z patelni papierem i wyrzućmy do kosza (kontener na odpady zmieszane).

Czy paragon, śliski papierek od kopert lub ręcznik papierowy jest makulaturą?

Choć jest to niewątpliwie papier, to jednak zakłady, które przetwarzają makulaturę, nie recyklingują paragonów, papierów woskowanych, pokrytych tworzywem sztucznym lub z dodatkiem żywicy, jak w przypadku ręczników papierowych. Takie odpadki musimy wrzucać do kontenerów na śmieci zmieszane. Tapety zabrudzone klejem zerwane ze ściany to również nie jest wartościowy surowiec, który nadaje się do recyklingu. Tak jak zatłuszczony karton po pizzy czy papier po kanapkach – zmieszane!

A co z tą rybą?

Opakowanie, np. puszkę należy dokładnie opróżnić i wrzucić do żółtego pojemnika. Natomiast, jeśli coś jest brudne tak, że są małe szanse, by to wyczyścić – wrzucamy do śmieci zmieszanych. Przykładem może być np. tłusta styropianowa tacka, na której kupiliśmy rybę czy pierogi.

Nie tak prosto, jak myślisz, ale ma to sens. Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane przestaje być śmieciem – staje się wartościowym surowcem.

Szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy. W przypadku aluminium jest to o tyle ważne, że produkcja aluminium z rud jest relatywnie droga, a złoża boksytu nie odnawiają się. Dzięki recyklingowi szkła możemy ograniczyć zużycie piasku, dolomitu i sody. Wprowadzając tylko jedną szklaną butelkę do wtórnego obiegu, ograniczamy zużycie energii równe 4 godzinom pracy 100 watowej żarówki! Tymczasem statystyczny mieszkaniec Polski wyrzuca do pojemników na odpady zmieszane aż 56 szklanych opakowań rocznie. Warto zmienić przyzwyczajenia i śmiecić mniej.

Tworzywa sztuczne powstają z pochodnych ropy naftowej. Zamiast zużywać ropę, której zasoby są ograniczone i której wydobycie jest bardzo kosztowne, tworzywa sztuczne można ponownie wykorzystać – jako wysokokaloryczne źródło energii lub jako surowiec wtórny. Np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty. Aby uratować jeno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury.

Do pojemnika z odpadami zmieszanymi należy wrzucać wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu. Starajmy się, by było tego jak najmniej. W jaki sposób?

O recyklingu warto pomyśleć już na etapie zakupów. Kupuj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz. Weź na zakupy torbę wielorazowego użytku. Unikaj produktów jednorazowych i zbędnych opakowań. Wybieraj produkty w opakowaniach, które nadają się do recyklingu, albo są wykonane z materiałów biodegradowalnych. Zanim kupisz kolejny produkt, zwróć uwagę, czy materiał, z którego został wykonany, nadaje się do recyklingu.

W obecnej i trudnej dla nas wszystkich sytuacji, musimy zadbać przede wszystkich o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich. W firmie również staramy się zadbać o siebie nawzajem i zapewnić możliwe środki ochrony mające na celu zminimalizowanie zagrożenia zarażeniem koronawirusem. Oprócz zaleceń częstego mycia rąk, wprowadziliśmy różne środki i możliwości dezynfekcji rąk i powierzchni zanim jeszcze rząd nałożył na pracodawców taki obowiązek. Korzystajmy z tego, co mamy do dyspozycji zawsze, kiedy to konieczne. Używajmy jednorazowych rękawiczek, dezynfekujmy powierzchnie, myjmy ręce pod bieżącą wodą dłużej niż zwykle, zakładajmy maseczki, gdy jest zagrożenie zakażeniem. Życie i zdrowie są ponad zero waste. Apeluję jednak o rozsądne gospodarowanie dostępnymi środkami ochrony. Nie marnujmy ich.

Chrońmy siebie i nasze otoczenie, zachowując przy tym zdrowy rozsądek. Pandemia kiedyś się skończy a świat, w którym żyjemy dziś, będzie jutro dla „naszych” dzieci. To nasza wspólna odpowiedzialność. Co możesz zrobić, aby zmniejszyć szkodliwy wpływ na środowisko?
Kupuj tyle, ile potrzebujesz. Naucz się planować. Zrób zakupy raz w tygodniu zamiast co drugi dzień. Zaproponuj przy okazji, że zrobisz zakupy komuś bliskiemu. Nie spaceruj po sklepie 😉 wchodzisz – kupujesz według listy – wychodzisz. Używaj wielorazowych toreb na zakupy. Nie marnuj jedzenia, nie marnuj zasobów. Segreguj odpady, ograniczaj je. Nie używaj plastiku ponad miarę. Pamiętaj, że to, co robisz, pomnożone przez każdego z nas, ma znaczenie w skali całego świata!

»

Dodatkowe informacje

Na stronie wymiary kontenerów znajdziesz orientacyjne wymiary kontenerów z opisem sytuacji, w których taki kontener się sprawdzi i do jakich odpadów jest przeznaczony. Jeśli szukasz wiadomości na temat rodzajów odpadów, jakie można wrzucić do kontenera to znajdziesz je na podstronie porady i informacje. Na tej samej stronie umieszczone są też informacje na temat – pozwolenia na zajęcie pasa ruchu – tam dowiesz czy potrzebujesz takiego pozwolenia przy zamawianiu kontenera.

Oprócz podanych wyżej informacji na stronie z poradami
znajdziesz odpowiedzi na pytania:

1. Jak wynająć kontener na śmieci?
2. Co jest wliczone w cenę usługi?
3. Czy możliwy jest wynajem kontenera na jeden dzień?
4. Kiedy kontener zostanie zabrany?

"Podstawili kontener na czas, na plus też miła obsługa!"

Maciej ocenił Reskip na 5

"Bardzo sprytny kierowca, który musiał się nakombinować, aby ustawić kontener w takim miejscu, w którym był potrzebny. Wielkie dzięki!"

Krzysztof ocenił Reskip na 5

"Kontener na gruz dostarczony w terminie, atrakcyjna cena."

Marzena J. ocenił Reskip na 5

Powiązane aktualności