Jak zachować porządek w domu lub mieszkaniu?

Sprawdź kilka prostych tricków, które mogą Tobie w tym pomoc.

29 listopada, 2023

Porządek w domu i w najbliższym otoczeniu pozytywnie wpływa na samopoczucie. Utrzymanie czystości nie jest skomplikowane. Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Odpowiednia motywacja do utrzymania porządku

Przyjemność życia w czystej przestrzeni może być jednym z czynników ułatwiających utrzymanie czystości. Motywacją pobudzającą do działania i do utrzymywania porządku wokół siebie może też być chęć oszczędzenia czasu i rezygnacja z cotygodniowego kilkugodzinnego sprzątania. Ważne, aby znaleźć własną motywację a za cel postawić sobie porządek w domu.

Pozbywanie się nadmiaru rzeczy

Oczyszczenie przestrzeni z nadmiaru niepotrzebnych rzeczy jest istotnym elementem ułatwiającym utrzymanie porządku. Im mniej rzeczy w domu tym łatwiej utrzymać w nim czystość. Oczyszczanie przestrzeni warto przeprowadzić w kilku etapach, tak aby nie zniechęcić się do tego już na starcie. Im mniej pracy do wykonania, tym łatwiej.

Podział obowiązków

Sprawiedliwy podział obowiązków domowych ułatwia utrzymanie czystości w każdym pomieszczeniu. Wystarczy ustalić kto i za co jest odpowiedzialny. Warto uwzględnić w nim też dzieci, tak aby w dorosłym już życiu wiedziały, że nic nie robi się samo. Podział obowiązków nie musi być stereotypowy, ważne jednak, aby każdy domownik miał w nim swój udział.

Plan sprzątania

Tygodniowy, miesięczny lub też sezonowy plan sprzątania to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących organizację. Planowanie sprzątania poszczególnych przestrzeni ułatwia utrzymanie porządku nie tylko w domu, ale też w innych miejscach takich jak garaż, piwnica czy ogród. Wystarczy spisać wszystkie czynności około domowe i zaplanować dla nich najlepszy czas, uwzględniając przy tym porę roku i pogodę.

Poranne i wieczorne nawyki

Nawyki związane z codziennym ogarnianiem przestrzeni np. wkładanie naczyń do zmywarki, ścielenie łóżka zaraz po wstaniu, sprzątanie po posiłkach lub przetarcie kabiny prysznicowej po kąpieli, to czynności pomagające utrzymać porządek w domu. Wystarczy wybrać te właściwe i konsekwentnie je wykonywać. Z czasem wejdą „w krew” i w znacznym stopniu ułatwią utrzymanie czystości.

Odkładanie rzeczy na miejsce

Wyznaczenie miejsca na poszczególne przedmioty i odkładanie ich tam zaraz po użyciu ogranicza tworzenie się bałaganu. Wystarczy ustalić miejsce na poszczególne przedmioty i konsekwentnie je tam umieszczać zaraz po użyciu. Takie postępowanie ułatwia ich lokalizację, nie ma potrzeby przekopywać już mieszkania w poszukiwaniu zaginionej szczotki, suszarki, książki lub innego przedmiotu potrzebnego w danej chwili.

Zasada 2 minut

Proste niewymagające czasu czynności warto wykonywać od razu. Pomoże to lepiej zarządzać czasem i zmniejszy listę spraw do załatwienia. Przykładowo w ciągu dwóch minut można zapakować zmywarkę, pralkę itp. wynieść śmieci lub posprzątać ze stołu. Czynności wykonane od razu, zmniejszą stres związany z codziennymi obowiązkami i podniosą poziom zadowolenia, co z kolei będzie miało przełożenie na większą produktywność.

Metoda 15 minut

Przeznaczając codziennie 15 minut na wykonanie najpilniejszych prac domowych, możemy utrzymać w nim ład i porządek. 15 minut to czas, w którym warto wykonać jedną najpilniejszą czynność domową, zaplanowaną w danym dniu lub zrobić coś z listy zadań do wykonania. W ten sposób poświęcając tylko kwadrans dziennie mamy zadbane wnętrze, w którym bez wstydu będzie można przyjąć niezapowiedzianych gości.

Minimalizacja zakupów

Już przed udaniem się na zakupy warto stwierdzić czy rzeczywiście nowe rzeczy są niezbędne i, czy na pewno warto przynieść je do domu. Nadmiar rzeczy wprowadza chaos i tworzy się bałagan. Stosując minimalizm podczas zakupów i przynosząc tylko niezbędne produkty, dbamy o porządek w nim nawet wtedy, gdy nas w nim nie ma.

Bałagan negatywnie wpływa na życie i psychikę. Uporządkowana przestrzeń ułatwia relaks po ciężkim dniu, umożliwia efektywną naukę i pracę. Utrzymując porządek w domu, dbamy o swoje dobre samopoczucie i zdrowie.

«
»

Powiązane aktualności