Wynajęcie kontenera na gruz to najlepszy sposób, aby bezpiecznie i zgodnie z prawem pozbyć się gruzu z prac remontowych lub rozbiórki budynku na działce. Pamiętajmy, że według prawa odpadów budowlanych, śmieci i gruzu nie można składować na posesji ani nielegalnie wywozić, ponieważ stanowi to poważne zagrożenie dla środowiska. Zamawiając specjalistyczną firmę, mamy pewność, że nasze odpady zostaną poddane recyklingowi, a także nie musimy się przejmować, co z nimi zrobić. Kontenery mają różne rozmiary od 1m3 do 40m3 i mogą nam się przydać do utylizacji nie tylko gruzu, ale również odpadów zmieszanych, nieczystości i odpadów biodegradowalnych – liści, gałęzi, czy odpadów wielkogabarytowych jak meble.
Jak prawidłowo przygotować się na podstawienie takiego kontenera, zanim go zamówimy? Inne zasady będą dotyczyć prywatnych posesji przy domach wolnostojących a inne w przypadku, kiedy planujemy remont mieszkania na wspólnotowym osiedlu. Jeśli planujesz zamówienie kontenera, te informacje będą dla Ciebie przydatne.
Przygotowanie prywatnej posesji
Przede wszystkim ważne jest przygotowanie odpowiedniej ilości miejsca na działce. Ustalmy, gdzie ma stanąć kontener, tak żeby z jednej strony firma mogła go łatwo ustawić, a z drugiej, żeby znalazł się wystarczająco blisko od budynku. Unikniemy wtedy przenoszenia dużych odpadów na dalekie odległości. Każdy kontener jest przywożony przez samochód ciężarowy, dlatego ważne, żeby nasza posesja była odpowiednio utwardzona. W ten sposób zapobiegniemy zakopaniu się pojazdu na niepewnym terenie, zwłaszcza w czasie deszczowej pogody.
Musimy zapewnić również odpowiedni promień skrętu dla pojazdu, dlatego droga nie może być zbyt wąska. Brama powinna mieć szerokość co najmniej trzech metrów. Posprzątajmy posesję, upewnijmy się, że linie elektryczne nie wiszą zbyt nisko i weźmy pod uwagę, że cały zestaw – samochód ciężarowy plus kontener to waga około 40 ton. Taki ciężar może zniszczyć trawnik na posesji, dlatego warto wcześniej przemyśleć dokładne umiejscowienie. Jeśli nie jesteśmy pewni czy mamy wystarczającą ilość miejsca, warto wcześniej zapytać firmę zajmującą się wywozem odpadów o wymiary samochodów, jakimi się poruszają, a także jaki jest promień skrętu. Za samochodem powinno się znaleźć kilka metrów wolnej przestrzeni na manewry. Warto wiedzieć, że nie musimy być obecni przy podstawianiu kontenera. Najważniejsze, aby posesja była przygotowana, a brama otwarta. Wtedy wystarczy umówić się na konkretny termin, ustalić szczegóły, a resztą zajmie się profesjonalna firma.
Pozwolenie na zajęcie pasa ruchu
Co w momencie, kiedy nie mamy odpowiedniej ilości na posesji w celu ustawienia kontenera? W tej sytuacji konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na zajęcie chodnika, pasa ruchu lub pobocza. W tym celu musimy złożyć odpowiedni wniosek wraz z całą dokumentacją do właściwego zarządcy drogi. Decyzję otrzymamy w terminie do 30 dni od złożenia wniosku i możemy się od niej odwołać. Wybieramy zarządcę właściwego ze względu na kategorię drogi oraz jej lokalizację.
W Polsce zarządcami dróg są:
-
dla dróg krajowych – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad;
-
dla dróg wojewódzkich – zarząd dróg wojewódzkich;
-
dla dróg powiatowych – zarząd powiatu albo zarząd dróg powiatowych;
-
dla dróg gminnych – urząd miasta lub gminy, lub odpowiednio: zarząd dróg miejskich, lub zarząd dróg gminnych.
Zatem, w pierwszej kolejności musimy ustalić, kto jest zarządcą drogi. Dla pewności można skontaktować się z odpowiednim urzędem. Wysokość opłaty za zajęcie pasa drogowego zależy od zajętej powierzchni, czasu oraz celu zajęcia pasa.
Wywóz odpadów poremontowych z mieszkania
W przypadku, kiedy mieszkamy w budynku wielorodzinnym, kontener podstawiamy na terenie wspólnym dla wszystkich mieszkańców, dlatego musimy zwrócić uwagę na istotne czynniki. Przede wszystkim powinniśmy powiadomić wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową i uzyskać zgodę od zarządcy nieruchomości na postawienie kontenera. To właśnie z nim możemy szczegółowo ustalić, kiedy i gdzie dokładnie podstawić kontener, tak aby całe przedsięwzięcie nie było problematyczne dla innych mieszkańców. Kontener na gruz nie może blokować miejsc parkingowych, wjazdu i wyjazdu na osiedle lub na parking podziemny, jak również dróg przeciwpożarowych.
Dookoła kontenera powinniśmy zostawić miejsce do swobodnego ruchu pieszych. W trakcie wrzucania odpadów do kontenera pamiętajmy, aby robić to w sposób bezpieczny, tak aby żadne niebezpieczne i ciężkie odłamki nie wypadły na przechodzące osoby, a także nie zaśmiecały osiedla.
Najłatwiejsza sytuacja, jeśli chodzi o podstawienie kontenera, jest wtedy, kiedy zamawiamy go na plac budowy przy nowo powstającym budynku – wtedy mamy dużo miejsca i pewność, że nie będziemy nikomu przeszkadzać w trakcie prac. Wynajęcie kontenera na odpady to najtańszy i najbardziej ekologiczny sposób na pozbycie się gruzu i odpadów wielkogabarytowych, a przy odpowiednim planowaniu i logistyce proces wynajmu i odbioru śmieci przebiegnie bezproblemowo zarówno dla nas, jak i otoczenia oraz sąsiadów.