Duża ilość pyłu, gruzu i innych odpadów – z tym musisz się liczyć, jeżeli decydujesz się na większy remont. Konieczne jest więc zaplanowanie legalnego i maksymalnie uproszczonego sposobu na pozbycie się wszystkich poremontowych śmieci. Najlepszą opcją jest wynajęcie kontenera. Dzięki niemu szybko pozbędziesz się problemu, a cena usługi nie nadszarpnie zanadto budżetu. Nie wspominając już o wygodzie takiego rozwiązania: firma dostarczy kontener we wskazane miejsce, a gdy czas wynajmu dobiegnie końca, odbierze pojemniki wraz z odpadami i odpowiednio je zutylizuje. Musisz jednak pamiętać, że z zamówieniem kontenera, może wiązać się konieczność dochowania pewnych procedur. Mowa o uzyskaniu pozwolenia na postawienie takiego pojemnika. Przeczytaj, kiedy musisz ją zdobyć i jak to zrobić.
Pozwolenie na postawienie kontenera – kiedy jest konieczne, a kiedy nie?
Jeżeli remontujesz lub budujesz dom – sprawa jest prosta. Masz do dyspozycji prywatną działkę, na której możesz składować materiały i odpady budowlane. Jeżeli jednak remontujesz mieszkanie, sprawy nieco się komplikują. Odpady nadal powstają, więc jak je gromadzić i utylizować? To oczywiste, że nie można ich traktować jak odpadów komunalnych i wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Mogą zawierać szkodliwe i niebezpieczne substancje, więc według prawa konieczna jest ich osobna utylizacja. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera na gruz, jednak umieszczenie go na terenie nieruchomości wspólnej (np. na podwórku przy kamienicy) trzeba poprzedzić uzyskaniem odpowiedniego pozwolenia od wspólnoty mieszkaniowej. Także w sytuacji, gdy kontener chcemy postawić na parkingu czy podjeździe, należy złożyć odpowiedni wniosek o pozwolenie do zarządcy terenu np. spółdzielni czy wspólnoty.
Zastanawiasz się pewnie teraz, co w sytuacji, kiedy chcesz kontener na gruz postawić na osiedlowej ulicy, chodniku czy miejscu postojowym, czyli po prostu: w pasie drogowym? Jest to możliwe, a procedura wcale nie jest skomplikowana. Jeśli teren, na którym chcesz postawić kontener, to teren miejski, znajdujący się w administracji ZDM, to o zgodę należy wystąpić właśnie do Zarządu Dróg Miejskich. W tym celu konieczne jest złożenie wniosku o zajęcie pasa drogowego.
Jak zdobyć pozwolenie na zajęcia pasa ruchu?
Wiesz już, że zdobycie pozwolenia na zajęcie pasa ruchu jest możliwe. Jak się jednak za to zabrać? Przede wszystkim: z wyprzedzeniem, ponieważ uzyskanie takiej zgody może zająć do 30 dni! A skąd wiadomo, kto zarządza daną drogą, aby móc się do niego zwrócić? Informacje na ten temat uzyskasz w głównych urzędach danego miasta. W mniejszych miejscowościach zarządcą drogi może być powiatowy zarząd dróg, więc skontaktuj się z urzędem powiatowym lub urzędem miasta.
Gdy już wiesz, do kogo należy się zgłosić, następnym krokiem jest złożenie wniosku. Muszą się w nim znaleźć między innymi takie informacje jak: termin postoju kontenera, plan jego ustawienia, sposób oznakowania i zajmowana powierzchnia. Wzór wniosku wraz z informacją o wymaganych załącznikach powinieneś bez problemu znaleźć na stronie internetowej danego zarządcy dróg. Uzupełniony wniosek złóż w odpowiednim urzędzie i poczekaj na odpowiedź.
Należy też wspomnieć o tym, że ustawienie kontenera na pasie ruchu wiąże się z opłatą. Jest ona wyliczana indywidualnie, w zależności między innymi od wielkości zajmowanej powierzchni, kategorii zajmowanej drogi i elementu zajmowanego pasa drogowego. Jest to od kilku do kilkunastu złotych za każdy dzień.
Pamiętaj: przed rozpoczęciem całej procedury i wypełnianiem formularza najlepiej jest zadzwonić do urzędu i przedstawić swoją sytuację. Pracownik urzędu na pewno udzieli wskazówek, jak najszybciej uzyskać takie zezwolenie przy minimum formalności.
Umieszczenie kontenera bez pozwolenia – jakie są konsekwencje?
Nie brakuje osób, które chcąc zaoszczędzić sobie pracy czy niewielkiej sumy pieniędzy, decydują się na zajęcie pasa ruchu, bez dopełnienia obowiązku uzyskania zgody. Jeżeli sytuacja taka zostanie wykryta, nakazuje się natychmiastowe przywróceniu pasa drogowego do stanu poprzedniego. Jednocześnie pobierana jest opłata karna w wysokości dziesięciokrotności zwykłej stawki należnej za postój kontenera. To jednak nie wszystko. Jeżeli lokalizacja samowolnie ustawionego kontenera zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, można narazić się także na odpowiedzialność karną.
Choć uzyskanie pozwolenia w odpowiednim urzędzie należy do obowiązków klienta, w Redskip chętnie udzielimy pomocy i wskażemy, co należy zrobić, aby móc pozbywać się odpadów legalnie.