Czy muszę się rejestrować w BDO?

22 maja, 2024

Baza danych o produktach i opakowaniach i o gospodarce odpadami stanowi zagwozdkę dla wielu przedsiębiorców. Kto tak naprawdę jest objęty obowiązkiem prowadzenia ewidencji BDO, a kto nie musi podejmować działań w tym kierunku? Patrząc ogólnie na ustawę o odpadach, widzimy, że obowiązkiem są objęte zarówno te podmioty, które wytwarzają oraz transportują odpady, jak i te, które wprowadzają na polski rynek różnorodne produkty w opakowaniach, sprzęt elektryczny, elektroniczny, pojazdy, baterie, czy oleje smarowe. Od momentu wprowadzenia przepisów dotyczących BDO w 2020 roku wiele jednoosobowych działalności gospodarczych, takich jak gabinety masażu oraz kosmetyki, oraz małe firmy budowlane zastanawiają się, czy przy małej ilości wytwarzanych odpadów jest potrzebna tak obszerna dokumentacja. Z początkiem 2023 roku weszła w życie nowelizacja skomplikowanej ustawy, która pozwoliła na złagodzenie przepisów i zwolnienie z obowiązku rejestru BDO przedsiębiorców w niektórych przypadkach. Jak to wygląda w tym momencie? Warto dokładnie przyjrzeć się i przeanalizować przepisy.

Bezwzględny obowiązek sporządzania ewidencji BDO

Podmioty, które bezwzględnie są objęte obowiązkiem wpisu do rejestru BDO to gabinety stomatologiczne, gabinety lekarskie, gabinety kosmetyczne, większe biura, solaria, czy firmy budowlane. Dodatkowo wywiązać z przepisów muszą się przedsiębiorcy, którzy podlegają ustawie ​​o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi tak jak na przykład sklepy online oraz importerzy towarów z UE i spoza niej, oraz podmioty podlegające takim ustawom jak Ustawa o bateriach i akumulatorach, Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, Ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz Ustawa o opłacie produktowej o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W tych przypadkach nie obowiązują wykluczenia. Dodatkowo nowe podmioty, które od 2023 roku muszą prowadzić ewidencję odpadów to punkty handlowe i gastronomiczne, które wprowadzają do obrotu produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

Wyjątki, które zwalniają z rejestracji w BDO

W momencie kiedy, jako firma, podpiszemy umowę z zewnętrzną firmą w zakresie budowy, rozbiórki, remontu, renowacji, a także czyszczenia zbiorników, konserwacji i różnorodnych napraw następuje przeniesienie praw i obowiązków na naszego wykonawcę. To on będzie odpowiedzialny za sporządzenie sprawozdania oraz za rejestrację w BDO, chyba że jest zwolniony z tego obowiązku zgodnie z rozporządzeniem. Kolejny wyjątek, który zwalnia z ewidencji to wynajmowanie lokalu razem z innymi przedsiębiorcami w jednym budynku. Pamiętajmy, że w tym przypadku bardzo ważne jest podpisanie umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności, która jednoznacznie wskazuje osobę – jednego z wynajmujących – który będzie odpowiedzialny za wpisy w rejestrze BDO. Co więcej, jeśli w biurze lub firmie wytwarzamy odpady tylko i wyłącznie w części socjalnej dla pracowników takie odpady są traktowane równoznacznie jak odpady domowe – komunalne i nie podlegają ewidencji.

Kiedy nie podlegam wpisom do BDO?

Zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy o odpadach wpisom do rejestru BDO nie podlegają osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne, które wykorzystują odpady na potrzeby własne. Dodatkowo obowiązek ten nie dotyczy wytwórców odpadów komunalnych, podmiotów, które są właścicielami ziemi, na której są stosowane komunalne osady ściekowe, czy podmiotów transportujących wytworzone przez siebie odpady. Ustawa o odpadach zwalnia z rejestru BDO podmioty, które prowadzą nieprofesjonalną działalność w zakresie zbierania opakowań i zużytych materiałów konsumpcyjnych jak na przykład zbieranie leków i opakowań po lekach przez apteki oraz zbieranie odpadów w szkołach, placówkach oświatowo – wychowawczych, urzędach i instytucjach. Złagodzenie ustawy BDO obejmuje również rolników, którzy prowadzą gospodarstwo o wielkości mniejszej niż 75 ha.

Sprawdź, czy posiadasz tę decyzję

Warto zwrócić uwagę, że posiadanie jednej z niżej wymienionych decyzji również zwalnia z obowiązku rejestracji w BDO. Sprawdź, czy dotyczy to również Ciebie.

  1. Pozwolenie zintegrowane

  2. Pozwolenie na wytwarzanie odpadów

  3. Pozwolenie na zbieranie odpadów

  4. Pozwolenie na przetwarzanie odpadów

  5. Decyzja, która zatwierdza program gospodarki odpadami wydobywczymi

  6. Zezwolenie na prowadzenie działalności unieszkodliwiającej odpady wydobywcze

  7. Koncesja na podziemne składowanie odpadów

Posiadanie co najmniej jednej z tych decyzji zwalnia z ewidencji w bazie danych o produktach i opakowaniach. W tym przypadku obowiązek spoczywa na Urzędzie Marszałkowskim właściwym ze względu na miejsce wykonywania działalności pod warunkiem, że nie uzyskałeś wcześniej wpisu w zakresie działalności, o których mowa w art. 50 ust. 1 ustawy o odpadach.

Zwiększenie limitów ilości odpadów

Nowelizacja ustawy zwiększyła również limity ilości odpadów zwolnionych z prowadzenia ewidencji. Dotyczy to między innymi odpadów niebezpiecznych, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, jak również baterii. Dzięki zwiększeniu limitów ze wpisu do rejestru BDO zostały zwolnione małe jednoosobowe działalności gospodarcze, a także firmy budowlane wytwarzające odpady zmieszane w małych ilościach. Pełny katalog odpadów i roczne ich ilości zwolnione z prowadzenia ewidencji, a tym samym z obowiązku rejestru w BDO możemy znaleźć w Bazie danych odpadowych. Poniżej prezentujemy tabelę z najważniejszymi limitami odpadów.

L.p.

Rodzaj odpadów

Ilość odpadów [Mg]/rok

1.

Odpadowa masa roślinna

bez ograniczeń

2.

Odchody zwierzęce

bez ograniczeń

3.

Odpady z gospodarki leśnej

do 10

4.

Opakowania z papieru i tektury

do 0,5

5.

Opakowania z tworzyw sztucznych

do 0,5

6.

Opakowania z drewna

do 1

7.

Opakowania z metalu

do 1

8.

Opakowania ze szkła

do 0,5

9.

Zużyte urządzenia zawierające niebezpieczne elementy

do 0,05

10.

Produkty spożywcze przeterminowane lub nieprzydatne do spożycia

do 0,1

11.

Baterie zawierające rtęć

do 0,005

12.

Magnetyczne i optyczne nośniki informacji

do 0,05

13.

Odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów

do 10

14.

Drewno

do 10

15

Szkło

do 5

16

Tworzywa sztuczne

do 5

17

Żelazo i stal

do 5

18

Mieszaniny metali

do 5

«
»

Powiązane aktualności