Remont to niezwykle wymagająca i czasochłonna czynność. Wiele osób wiedziona wizją ulepszenia i unowocześnienia swojego domu zapomina często o prozaicznych rzeczach takich jak przygotowanie nieruchomości do remontu, które mają bardzo duży wpływ na to, jak dany remont będzie przebiegał oraz z jakimi szkodami będziemy musieli zmierzyć się po jego ukończeniu. Odpowiednie przygotowania mieszkania do remontu to także łatwiejsze sprzątanie po nim i mniejsze koszty. Poniżej prezentujemy wszystkie najważniejsze elementy na które warto zwrócić uwagę i podpowiadamy jak przebrnąć przez remont mieszkania.
Jak przygotować się do remontu?
Pierwszą czynności jaką należy wykonać przed remontem, jest przygotowanie się do niego. Z pewnością przed rozpoczęciem prac należy dokładnie zaplanować każdy etap remontu oraz przygotować alternatywne rozwiązania. Często brak czasu skutkuje tym, iż remont musimy przerwać, a opóźnienia zdarzają się bardzo często. Należy również zbierać wszystkie fundusze potrzebne na remont oraz pewny kilkunastoprocentowy zapas na nieprzewidziane wydatki. Przed rozpoczęciem remontu należy również skompletować wszystkie potrzebne narzędzia czy materiały. Dzięki temu w trakcie remontu nie będziemy musieli zaprzątać sobie tym zadaniem głowy czy nerwowo uzupełnić brakujących elementów. Wszystkie zakupy możemy robić internetowo, gdzie uzyskamy niższą cenę a wszystkie potrzebne elementy i akcesoria zostaną dostarczone nam pod drzwi domu. Jest to dobry ruch, o ile nie musimy sprawdzić samodzielnie np. paneli czy koloru farby. Przed rozpoczęciem remontu jeśli wykonujemy go samodzielnie, należy dokładnie przemyśleć wszystkie ruchy i zapoznać się z daną tematyką np. na stronach tematycznych czy na YouTube. Szczególnie tym serwisie znajdziemy wiele tutoriali pokazujących praktyczne wykonanie danej rzeczy, znacznie ułatwia to przeprowadzenie zmian w mieszkaniu. Jeśli do remontu wykorzystujemy grupę pracowników, warto ustalić wszystkie szczegóły i posiadać umowę wraz z kosztem usługi. Zapobiegnie to wielu niejasnym i niekomfortowym sytuacjom. Wybierając materiały do remontu, warto stawiać na sprawdzone i jakościowe. Pozorne oszczędności przy wyborze tańszych zamienników często powodują szybszą i mniej wygodną eksploatację czy nawet konieczności poprawiania ich. Planując również remont, warto zasięgnąć opinii architekta czy dekoratora wnętrz — szczególnie jeśli zamierzamy przeznaczyć na ten cel duże sumy pieniędzy. Możemy też przejrzeć katalogi czy strony internetowe w poszukiwaniu ciekawych i niebanalnych rozwiązań.
Jak przygotować mieszkanie do remontu?
Jeśli jesteśmy przygotowani już samodzielnie do remontu, drugim krokiem jest przygotowanie nieruchomości. Powinniśmy rozpocząć od wizyty u sąsiadów czy osób mieszkających w pobliżu, które mogą negatywnie odczuć jego skutki. Warto poinformować o planowanych pracach i przekazać np. kawę lub czekoladę w celu wprowadzenia od dobrej atmosfery z prośbą o wyrozumiałość. Z mieszkania należy wynieść wszystkie możliwe do usunięcia przedmioty, meble czy elementy. Znacznie ułatwi to poruszanie się po mieszkaniu i przeprowadzenie prac, a także zapobiegnie uszkodzeniom sprzętu. Jeśli wykonamy te czynności, należy zabezpieczyć pozostałe sprzęty i elementy np. kocami, folią bąbelkową i dwoma warstwami folii. Wszystkie sprzęty należy dokładnie zakleić taśmą, aby do zabezpieczonych elementów nie przedostawał się pył. Tak zabezpieczone sprzęty będą w dużym stopniu odporne na uderzenia i zabrudzenia.
Ważnym elementem remontu jest zadbanie o odpowiednią wentylację oraz sprzątanie na bieżąco. Możemy w tym celu otworzyć okna czy włączyć dodatkową wentylację. Do sprzątania przydatny będzie odkurzacz i inne akcesoria. Utrzymywanie czystości na bieżąco zmniejsza ryzyko uszkodzenia nowych instalowanych elementów i ułatwia cały proces remontu. Wszystkie nowe elementy należy zainstalować zgodnie z zaleceniami. Jeśli pewne elementy nie pasują, warto zwrócić się po pomoc do znajomych czy fachowców, aby nie wykonać ich wadliwie, co może wpływać na komfort użytkowania i bezpieczeństwo. W remontowanym mieszkaniu koniecznie powinniśmy wyznaczyć strefy czyste oraz brudne, tak, aby móc mieszkać lub przebierać się w strefie wolnej od brudu i kurzu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również przygotowanie strefy z workami na śmieci, gdzie będziemy na bieżąco gromadzili śmieci i pakowali je. Wynosząc je regularnie, nie będziemy musieli borykać się z bałaganem, a strefa przeznaczona do wyrzucania śmieci ułatwi przeprowadzenie całego remontu. Wcześniej warto zatem zadbać o odpowiednią ilość worków czy akcesoriów do sprzątania. Przygotowując mieszkanie do remontu, należy również sprawdzić, gdzie znajdują się wyłączniki prądu, zawory i inne kluczowe węzły z mediami. W razie nieprzewidzianych wypadków będziemy mogli szybko zareagować.
Jak posprzątać po remoncie
Sprzątanie po remoncie gdy mieszkanie jest już wykończone, ale pozostał w nim bałagan, powinniśmy rozpocząć od uprzątnięcia wszystkich największych rzeczy, akcesoriów czy resztek materiałów. Po ich wyniesieniu kolejnym krokiem jest rozpoczęcie sprzątania suchego. Jest to wymiecenie wszystkich luźnych cząstek, piachu czy drobin kurzu. Sprzątanie takie należy wykonywać zawsze od góry do dołu, aby w odwrotnej kolejności na wysprzątane powierzchnię nie spadały zabrudzenia np. ze ścian czy sufitów. Gdy usuniemy już wszystkie wolne cząstki, kolejnym krokiem jest kilkukrotne przemycie powierzchni na mokro, a potem na wilgotno. W ten sposób pozbędziemy się etapami zabrudzeń i pyłu. Gdy pomieszczenia lub całe mieszkanie jest już wysprzątane, warto skorzystać z kosmetyków do podłóg, elementów drewnianych, stali itd. W ten sposób nadamy najlepszego efektu naszemu wnętrzu.
Bardzo ciekawą alternatywą nad wybraniem której warto się zastanowić, jest wynajęcie firmy sprzątającej. Są to firmy świadczące kompleksowe usługi sprzątające. Możemy wykorzystywać je nie tylko biznesowo, ale też i prywatne. Przeważnie na rynku w danej lokalizacji działa wiele takich firm. Oferują one różne zakresy pracy i różne ceny. Jeśli wybitnie nie lubimy sprzątać lub boimy się o uszkodzenie nowych elementów, możemy zatrudnić do tego celu specjalistów. Płacąc pewną sumę pieniędzy, zaoszczędzimy sporo nerwów, wysiłku i czasu.