Przeterminowane leki – czego nie wolno i jak się ich pozbyć

Wyrzucanie niektórych rzeczy jest problematyczne. Nie zawsze wiadomo, czy mogą one znaleźć się w koszu, a jeśli nie, to co z nimi robić. Wiele osób ma taki problem z lekami.
Co pewien czas trzeba zrobić porządek w lekach. To potrzebne już choćby dla pozbycia się tego, co nieprzydatne. Przeterminowane leki już się nie przydadzą. Dzięki porządkom będzie też wiadomo, o co uzupełnić domową apteczkę. Niepotrzebne lekarstwa to odpady niebezpieczne. Nie można ich wrzucać do kubła na śmieci czy do kanalizacji.

Odpady niebezpieczne dla środowiska

Każdy preparat, czy to syrop, czy pastylka, składa się z różnych substancji. Są to związki chemiczne, które stanowią zagrożenie dla przyrody, dla ludzi i dla zwierząt. Nawet jeśli wyrzucone są całe blistry, a nie pojedyncze pastylki, to niewiele to zmienia. Taki odpad jest czymś, co będzie się rozkładać bardzo długo. A z czasem substancje chemiczne z leku i tak znajdą się w glebie lub w wodzie. Wszystkie leki to odpady niebezpieczne. Nie ma znaczenia, czy to witaminy, czy antybiotyki. Dotyczy to zarówno preparatów wydawanych na receptę, jak i tych, które można kupić bez niej.
Równie szkodliwe jest wyrzucanie leków do śmieci, jak i do toalety czy umywalki. Do kanalizacji trafiają często syropy i inne płyny. Oczyszczalnie ścieków nie radzą sobie z unieszkodliwianiem substancji chemicznych w nich zawartych.

Gdzie wyrzucać leki przeterminowane

W wielu aptekach stoją pojemniki na przeterminowane leki. Nie we wszystkich. Trzeba więc znaleźć taką aptekę w pobliżu domu czy miejsca pracy, gdzie taki pojemnik jest. Do niego wkłada się lekarstwa. Nieprzydatne już lekarstwa można także zanieść do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Adresy takich miejsc znajdują się m. in. na stronach miast i gmin.
Trzeba znaleźć miejsce w swojej okolicy, gdzie można oddać przeterminowane leki. Robi się to w trosce o środowisko, zwierzęta i zdrowie ludzi. Pozbywanie się niepotrzebnych leków we właściwy sposób jest więc i działaniem na rzecz ochrony własnego zdrowia.

Na stronie: http://mapa.oddamodpady.pl/ jest dostępna mapa miejsc, gdzie można przekazać przeterminowane leki. Na moment pisania tego artykuły dostępne są placówki tylko z Warszawy, być może z biegiem czasu zostanie zaktualizowana.

«
»

Powiązane aktualności