Home Staging i samodzielne przygotowanie mieszkania do sprzedaży

Sprawdź czym jest Home Staging, jak go wykonać i dlaczego warto

28 października, 2023

Home staging to proces przygotowania mieszkania do sprzedaży, który nie jest niezwykle popularny i szeroko stosowany. Jest on czymś więcej niż jedynie wysprzątaniem danej nieruchomości i w konkretny — wymierny sposób wpływa na cenę czy czas sprzedaży. Najczęściej wykonywany jest jedynie przez biura nieruchomości i specjalistów, którzy doskonale znają jego zalety. Poniżej prezentujemy czym jest home staging, dlaczego warto go wykonywać oraz podpowiadamy jak możemy wykonać go samodzielnie i przygotować dom do sprzedaży.

Czym jest Home Staging?

Home staging to proces, który polega na przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży w świadomy i usystematyzowany sposób. Opiera się on o ukazanie mocnych stron nieruchomości i wykorzystanie potencjału niskimi kosztami. To właśnie niskokosztowość jest kolejnym filarem home stagingu i zakłada działania, które może wykonać każda osoba bez dużego budżetu. Home staging zakłada też odpowiednie korzystną aranżację wnętrza w celu zwiększenia popularności nieruchomości. Dzięki temu ma ona być odwiedzana przez większą ilość potencjalnych klientów i cieszyć się większym zainteresowaniem na etapie sprzedaży — co znanie ją ułatwi. Celem home stagingu jest przygotowanie nieruchomości do sprzedaży w taki sposób, aby mieszkanie lub dom zwiększyły swój poziom i zostały sprzedane szybciej oraz za większą sumę.

Na rynku działa wiele biur nieruchomości czy prywatnych specjalistów, którzy oferują wykupienie takiej usługi niezobowiązująco. Przeważnie jest ona świadczona automatycznie przez biura nieruchomości, które zajmują się sprzedażą lub wynajmem danego wnętrza. Home staging możemy przeprowadzić też samodzielnie bez wydawania środków. Proces ten posiada wiele korzyści i zalet przy praktycznym braku wad. W USA trend home stagingu obecny jest od lat 70 i jest wykorzystywany jako narzędzie marketingowe. W Polsce obecnie cieszy się coraz większą popularnością i pomaga przygotować wnętrza nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu w coraz większym zakresie. Home staging możemy stosować w odniesieniu do różnych nieruchomości, niezależnie od tego, w jakim są stanie, jakiej są wielkości oraz czy jest to dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku. Każde prace przy nieruchomości mają dawać wymierny zysk adekwatny do potencjału mieszkania, a jego niskokosztowe wykorzystanie jest właśnie głównym założeniem home stagingu.

Jak wykonać samemu Home Staging?

Wykonywanie home stagingu powinniśmy rozpocząć od gruntownego wyczyszczenia i uprzątnięcia nieruchomości. Pomoże to w wykonywaniu kolejnych kroków i jest absolutną podstawą. Z pewnością z nieruchomości powinniśmy usunąć wszystkie personalne pamiątki czy elementy sentymentalne — ważne dla nas, ale nie wnoszące żadnej wartości przy prezentacji wnętrza. Samo mieszkanie warto zaaranżować w minimalistyczny sposób. Będzie to proste, szybkie, tanie oraz powiększy optycznie dane mieszkanie czy dom. W tym celu warto odsunąć meble od wejść czy ciągów komunia cycuch. Możemy również maksymalnie rozświetlić wnętrza, odsuwając meble od okien oraz stosując odpowiednie firany. Efekt ten wspomaga używanie jasnych dodatków czy zasłon. Wszystkie czynności muszą być wykonywane jakościowo oraz rzetelnie, aby zaaranżowane wnętrze prezentowało się pro sprzedażowo. Podczas przygotowania wnętrza do sprzedaży, warto podkreślić największe zalety mieszkania np. przestronne pomieszczenia, duże szyby czy charakter budynku. Warto jednak nie urządzać go w żadnym konkretnym stylu, gdyż urządzona nieruchomość uniwersalnie będzie lepsza pod kątem wielu oglądających.

Po odpowiednim zaaranżowaniu wnętrza warto wzbogacić je o kilka jakościowych i nowych dodatkowe. Mogą być to kubki, zegary ścienne czy akcesoria ozdobne do postawienia np. na komodę. Wszystko to wpłynie na jakościowe postrzeganie wnętrza. Dodatki te możemy kupować w zależności możliwości naszego budżetu. Nowe elementy będą jednak wprowadzały powiew świeżości do mieszkania i w pewien sposób stwarzały wrażenie nowoczesności.

Ważnymi elementami, na które nie zwraca uwagi wiele osób, jest zapach oraz muzyka. Wpływają one na zmysły odwiedzających i mogą w znaczny sposób wpływać na to, jak osoby te będą czuły się w naszej nieruchomości. Przed prezentacją wnętrza warto użyć dobrych perfum lub odświeżacza powietrza. Warto postawić też na cichą relaksacyjną muzykę, aby dom kojarzył się ze stabilizacją i spokojem. Aromamarketing czy marketing muzyczny są dobrze znane i chętnie wykorzystane np. w galeriach handlowych, aby przekonywały potencjalnych klientów do zakupu.

Ważną czynnością, którą należy wykonać przy home stagingu jest również przygotowanie okolicy nieruchomości np. podwórka lub części przed drzwiami. Posiadając dom, należy również uporządkować ogród i usunąć z niego wszystkie zbędne przedmioty. Na drodze od bramy do domu warto ustawić stylowe gadżety czy ozdoby ogrodowe. Dobrym pomysłem jest wymiana wycieraczki na nową czy dodanie kołatki lub wieńca.

Dlaczego warto wykonywać Home Staging?

Home staging warto wykonywać z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt szybszej sprzedaży nieruchomości za większą sumę. Wnętrza poddane home stagingowi są sprzedawane nawet o połowę szybciej i nawet za 10% więcej aniżeli te nie przygotowywane. Jest to wymierna korzyści i argument za, aby poświęcić nieco czasu na niskokosztowe przygotowanie nieruchomości do sprzedaży.

Przygotowanie wewnętrzna z pewnością nie jest trudne czy skomplikowane. W sieci istnieje wiele poradników na ten temat a w razie chęci zlecenia komuś tego zadania w kwocie kilkudziesięciu — kilkuset złotych będziemy mogli wykupić bez problemu taką usługę. Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży sprawi, że nasza oferta będzie prezentowała się już lepiej na poziomie ogłoszenia i będziemy mieli więcej osób chętnych do oglądania mieszkania albo domu. Osoby oglądające nieruchomość odniosą też dużo lepsze wrażenie i będą dużo bardziej skłonni do rozważenia zakupu. Często w takich momentach decydują detale, a zadbanie o nich jest drogą do sukcesu. Nieruchomość poddana home stagingowi nie będzie również dawała powodów do przesadnych negocjacji czy obniżenia wartości nieruchomości.

«
»

Powiązane aktualności